Arboretum Mustilassa on jo monipuolisesti erityyppisiin juhlaviin tai vapaamuotoisiin tilaisuuksiin soveltuvia paikkoja. Ulkotiloista mainittakoon 1991 rakennettu Juhlapaikka, Ketunmäen raunion piknik-paikka, 2013 valmistunut Metsäkirkko ja 2022 valmistunut Metsäkonserttisali, joista viime mainittu on katettu isolla telttakankaalla sateen varalta.
Arboretumilla ei ole ympärivuotisesti lämpimiä sisätiloja yleisökäyttöön, mutta Puistokahvilan tunnelmallinen yläkerta, jonne mahtuu noin 30 henkeä, pidetään lämpimänä toukokuun alusta syyskuun loppuun. Tallinvintin museotilat ovat käytettävissä kesäaikaan, ja niihin mahtuu maksimissaan noin 80 henkeä.
Tapauskohtaisesti sovittavaa kohtuullista korvausta vastaan kaikki nämä tilat ovat varattavissa yksityistilaisuuksiin. Tilavaraukset arboretumin toimistosta. Ruoka- kahvi- tai pikniktarjoilun voi tilata erikseen sopimalla arboretumin Puistokahvilan tai Mustila Viinin kanssa.
Arboretumissa on kaksi nuotiopaikkaa, joita saa käyttää ennakkoon asiasta sopimalla, ilman erillistä maksua omilla polttopuilla, tai pientä korvausta vastaan arboretumin toimittamilla polttopuilla.